jaka żarówkę wybrać do lamp?
Najlepsza żarówka – ledowa?
Październik 24, 2017
jak powiększyć małe mieszkanie?
Masz małe mieszkanie? Zobacz łatwe triki oświetleniowe
Październik 27, 2017

Coś Ci powiem…o montażu lamp łazienkowych

jakie lampy zamontować w łazience?

Funkcjonalna i przytulna wanna służy nie tylko do wykonywania codziennej pielęgnacji rano i wieczorem, ale i do przyjemnych, relaksujących kąpieli przy świecach zapachowych i ulubionej muzyce.

Zasady prawidłowego oświetlenia łazienki
  1. Zaplanuj rozmieszczenie lamp jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Zastanów się, jakiego oświetlenia potrzebujesz i zostaw odpowiednie miejsce na montaż lamp.
  2. Nie rezygnuj z oświetlenia ogólnego na rzecz zadaniowego i odwrotnie. Każda lampa pełni inną funkcję we wnętrzu.
  3. Przy większych łazienkach możesz zamontować więcej niż jedno źródło światła na suficie, a jeśli korzystasz z dwóch umywalek, każda z nich może być oświetlona.
  4. Odpowiednio doświetl lustro – wybierz kinkiety lub lampę wiszącą.
  5. Dostosuj się do wymóg bezpieczeństwa – zadbaj o to, by lampy miały odpowiedni stopień szczelności opraw.
  6. Nie bój się eksperymentować, łącz różne style. Powieszony w łazience żyrandol wygląda zjawiskowo, a nowoczesne lampy nie musza być zbyt minimalistyczne.
  7. Gdy brak Ci pomysłów, szukaj inspiracji we wnętrzarskich magazynach i na stronach internetowych.
  8. Nie bój się pytać – profesjonalna obsługa sklepu ma za zadanie doradzić Ci w wyborze i pomóc znaleźć lampę idealną.
Kilka słów o oświetleniu ogólnym…

lampy sufitowe i wiszące do łazienki

Zadbajmy o odpowiednio naświetloną łazienkę, która swoim ciepłym światłem  będzie przypominała gorące słońce nad morzem nawet w najbardziej chłodną zimę. Dobrze oświetlone wnętrze wydaje się być większym i cieplejszym, co też wpłynie na poranna poprawę humoru. Jeszcze tylko szybki skok pod prysznic i jesteśmy naładowani pozytywną energią na cały dzień.

Dobierając oświetlenie ogólne, musimy dotrzymywać się odpowiednich zasad.  Im większą łazienkę mamy, tym więcej lamp musimy zamontować na suficie. Jakiej mocy mają być żarówki? Do pojedynczego źródła światła (łazienka około 5-6m2) kupimy żarówkę o mocy 75W. Przy większych metrażach (od 10m2) zwiększamy liczbę lamp jednocześnie zmniejszając moc żarówki – 50W. Do wyboru mamy klasyczne żarówki, halogeny i diody ledowe, wśród których LEDy mają najwyższą wydajność i najwyższą cenę.

…i trochę więcej o zadaniowym 

kinkiety i lampy wiszące do łazienki

Oświetlamy lustro do perfekcyjnych makijaży i  czynności pielęgnacyjnych. Posłużą nam do tego kinkiety przeznaczone do montowania na ścianie oraz wiszące lampy sufitowe.  Dobrze usytuowane kinkiety znajdą się na wysokości naszego wzroku. Ktoś ma dużo niższy wzrost, kogoś natura obdarzyła wysoką sylwetką, jednak przyjmijmy że średnia wysokość montażu to 160-170cm. Najlepiej wybrać kinkiety z zamkniętymi kloszami, które nie będą razić w oczy. Gdy brakuje nam miejsca po bokach lustra,  zamontujmy kinkiet nad jego górną krawędzią. Odstępy do lamp to średnio 5-10cm. Lampa wisząca nad lustrem  nie może pokrywać się z taflą szkła. Powoduje to efekt zaślepienia, więc lepiej zamontować ją na bezpiecznej odległości.

Oświetlamy strefę kąpielową z pomocą lampy sufitowej lub kinkietu ściennego. Dodatkowe oświetlenie, zamontowane bezpośrednio nad wanną stworzy odpowiedni klimat do relaksu w trakcie kąpieli. Żeby wyjątkowej atmosfery nic nie mogło popsuć, należy zainwestować w lampy o szczelności IP44 lub wyższym. Taka lampa jest odporna na wilgoć, chlapanie wodą i gwarantuje bezpieczną kąpiel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *