nowoczesne i klasyczne lampy na biurko
Modne lampy na Twoje biurko – Top 10 lamp
Grudzień 23, 2017
mieszkanie w stylu angielskim lub francuskim
Arystokratyczne wnętrza Twojego domu – styl angielski i francuski
Styczeń 2, 2018

Jak oświetlić trzypokojowe mieszkanie?

oświetlenie w mieszkaniu trzypokojowym

Trzypokojowe mieszkanie to klasyka, na którą decyduje się większość Polaków. Jest to bardziej uniwersalne i przestronne wnętrze, niż jednopokojowe czy dwupokojowe mieszkanie, ponieważ pozwala na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod gabinet bądź pokój dziecięcy, ale nadal to jest mieszkanie w bloku – czyli mniej obowiązków niż we własnym domu.

Trzypokojowe mieszkanie zazwyczaj składa się z sześciu pomieszczeń – przedpokoju, łazienki połączonej z ubikacją, kuchni oraz trzech pokoi. Czasami mamy pokój połączony z aneksem, małą garderobę lub oddzielną ubikację. Wszystko zależy od dewelopera u którego kupuje się mieszkanie oraz od pomysłów wiodącego architekta.

Każdą z wymienionych wyżej przestrzeni należy oświetlić co najmniej jednym źródłem światła, zwracając szczególną uwagę na pomieszczenia bez okien. Zarówno korytarz, jak i łazienka nie mają dostępu do naturalnego źródła światła, więc koniecznie musisz zamontować stylowa lampę wiszącą lub praktyczny plafon.

oświetlenie do salonu i kuchni

Przedpokój. W przedpokoju wystarczy zamontować jedno źródło światła. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem dla tego rodzaju wnętrz jest minimalistyczny plafon – łatwy w pielęgnacji, nie zbiera kurzu i dobrze oświetla przestrzeń.

Salon. Jedno z głównych wnętrz w Twoim mieszkaniu, więc należy poświęcić mu chwilkę czasu. Przede wszystkim w salonie musi być główne źródło oświetlenia, które potrafi oświetlić całą przestrzeń. Możesz zamontować elegancki żyrandol, jedna większą lub kilka mniejszych lamp. Należy też zadbać o dodatkowe źródła światła – kinkiety, podłogową bądź stołową lampę. Światło zadaniowe ma wystarczająco dobrze oświetlać przestrzeń do czytania, oglądania telewizji lub wykonywania innych czynności.

Kuchnia. W kuchni należy zamontować co najmniej jedno źródło światła. Dobrze oświetlone wnętrze nie może mieć ciemnych kątów. Zadaniem światła głównego jest przede wszystkim równomierne rozprzestrzenianie światła po całej powierzchni. W kuchni można powiesić małe lampki wiszące lub funkcjonalny plafon. A gdy masz kuchnię połączoną z jadalnią, zainwestuj w dobrą lampę wiszącą, która znajdzie się nad stołem.

oświetlenie w łazience i sypialni

Łazienka. Łazienka w bloku ma maksymalnie 10 m2, do takiej przestrzeni wystarczy jedna lampa wisząca lub sufitowa. Należy jednak pomyśleć o oświetleniu przy lustrze.  Zamontuj kinkiety do komfortowej codziennej pielęgnacji i doskonałego makijażu.

Sypialnia. W sypialni większą rolę odgrywa oświetlenie dodatkowe, ponieważ nie spędzamy we wnętrzu zbyt dużo czasu. Kinkiety, lampy podłogowe i stołowe rządzą w wnętrzach, przeznaczonych do relaksu i odpoczynku.

Pokój dziecięcy. Pokój dziecięcy to wielofunkcyjne wnętrze, które służy za sypialnię, miejsce nauki oraz odpoczynku. Warto więc zainwestować  w kilka dobrej jakości lamp. Plafon może posłużyć za oświetlenie główne, lampa biurowa pomoże w nauce, a kinkiet z ruchomym ramieniem oświetli przestrzeń do czytania ulubionych bajek w łóżku.

oświetlenie biura domowego

Gabinet. W gabinecie nie obejdzie się bez wielofunkcyjnej lampy stołowej. Uzupełnić oświetlenie można w lampę wisząca lub półplafon.

Garderoba. W małym wnętrzu garderoby sprawdzi się plafon lub półplafon. Zamontowany przy suficie, nie będzie przeszkadzał przy wyborze ubrania i dodatków.

Ubikacja. Małe wnętrze nie wymagające zbyt mocnego i masywnego oświetlenia. W ubikacji sprawdzi się najlepiej plafon lub półplafon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *