jak powiększyć małe mieszkanie?
Masz małe mieszkanie? Zobacz łatwe triki oświetleniowe
Październik 27, 2017
jakie lampy do wnętrza w stylu modern classic?
Urządzamy klasyczne wnętrze z nowoczesnymi dodatkami – salon w stylu modern classic
Październik 27, 2017

Jak prawidłowo czyścić lampy?

czyszczenie lamp wiszących, podłogowych, ściennych

Gdy chcemy, żeby w naszym domu czy mieszkaniu było więcej światła, musimy zadbać o odpowiednie czyszczenie lamp. Im częściej sięgamy po środki czystości, tym rzadziej czeka na nas sprzątanie generalne. Zasada ta również dotyczy pielęgnacji lamp.

Zaczynamy od żarówki

jak czyścić żarówki w lampach?

Zakurzona żarówka wpływa na ogólny klimat we wnętrzu. Im więcej brudu uzbierało się na obudowie, tym bladsze światło wydostaje się spod lampy. Wystarczy regularnie przecierać żarówki w lampach z otwartymi lub przysłoniętymi kloszami. Zamknięte klosze chronią żarówkę od kurzu i brudu. Żarówkę przecieramy wacikiem nasyconym alkoholem i dobrze wycieramy z tłustych plam. Tłuste osady prowadzą do szybkiego nagrzewania się żarówki, więc warto uważać na nie przy czyszczeniu.

Jak czyścić żyrandole kryształowe?

jak czyścić żyrandole kryształowe?

W lampach kryształowych najważniejszym elementem są kryształy. Większe czy mniejsze, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Środkami do czyszczenia kryształów są miękka ściereczka, chłodna woda oraz środek myjący. Przy większych pobrudzeniach zaleca się stosowanie alkoholu, który nadaje się również do polerowania kryształowych powierzchni. Przy częstym czyszczeniu lamp wystarczy przetrzeć kryształy nawilżoną ścierką. Gdy robimy to sporadycznie, możemy umyć szklane elementy w chłodnej wodzie z dodatkiem dobrego płynu do naczyń. Zabrania się używać szorstkich ścierek i ciepłej wody. Może to skutkować zarysowaniami delikatnych elementów i zmatowieniem szkła.

Szkło musi być czyste!

pielęgnacja lamp szklanych

Zakurzona szklana lampa od razu traci na estetyce i nie wygląda tak zjawiskowo, jak wcześniej. By móc podziwiać jej piękno należy poświęcić chwilę czasu na czyszczenie.  Z czego składa się pielęgnacja  szklanych lamp i dodatków? Po pierwsze, należy pozbyć się kurzu, który uzbierał się na szklanych powierzchniach. Zrobimy to z pomocą nawilżonej ściereczki i delikatnego płynu czyszczącego. Drugim krokiem do idealnie czystej błyszczącej lampy będzie jej polerowanie. Do polerki używamy łagodny roztwór octu. Gdy pozbędziemy się wszystkich plam i zacieków, lampa znowu powróci do naszych ulubieńców.

Jak pielęgnować tkaninę?

jak zadbać o abażur materiałowy?

Wśród lamp stołowych są bardzo popularne lampy o pięknej porcelanowej podstawie i materiałowym abażurze. Płócienne elementy spotykamy też na lampach podłogowych, wiszących oraz kinkietach. Gdy materiałowy abażur nie da się zdjąć, wystarczy odkurzyć lampę. Zdejmowane części lampy pierzemy w letniej wodzie, dodając delikatny środek do czyszczenia. Po ręcznie robionym praniu należy starannie wysuszyć tkaninę. Niedosuszony i zostawiony materiał może zniekształcić się i mieć zacieki.

Zadbaj o metal

jak czyścić lampy metalowe?

Metal jest dość specyficznym tworzywem, wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. W sklepach znajdziemy różne specyfiki do czyszczenia i pielęgnacji metalowych części. Dzięki specjalnym środkom można zapobiec zmatowieniu lampy i nie wywołać reakcji chemicznej. Specjalne płyny i spreje nie rysują powierzchni, więc posłużą do najdroższych i najpiękniejszych lamp. Domowym sposobem na czyszczenie metalu jest nafta, a polerowanie – roztwór octu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *