w jakim stylu urządzić łazienkę?
Nowocześnie czy klasycznie – w jakim stylu urządzić łazienkę?
Październik 24, 2017
jakie lampy zamontować w łazience?
Coś Ci powiem…o montażu lamp łazienkowych
Październik 26, 2017

Najlepsza żarówka – ledowa?

jaka żarówkę wybrać do lamp?

Większość internetowych sklepów z oświetleniem nie sprzedaje lamp  w zestawie z  żarówkami, więc  musimy samodzielnie je dokupić. Na jakie żarówki należy zwrócić uwagę? I jaka posłuży nam najdłużej?

Żarówka tradycyjna – tak czy nie

plusy i minusy żarówki tradycyjnej

Klasyczna żarówka gości w naszych domach od wielu lat, ponieważ nie jest droga i emituje światło, maksymalnie zbliżone do naturalnego. Ale czy tak naprawdę warto zdecydować się na taki model? Mimo swojej ceny, żarówka tradycyjna ma krótką żywotność i niską wydajność.  Prawie cała pobierana przez nią energia idzie na produkowanie ciepła, dlatego rozgrzanej żarówki nie da się dotknąć – jest niezwykle gorąca i można się oparzyć. To nie jest najlepszy wybór do lamp, znajdujących się bezpośrednio przy meblach.  Z takiej żarówki również należy zrezygnować w pokoju dziecięcym lub miejscach, gdzie dziecko może sięgnąć do lampy.  Tradycyjne świetlówki nie sprawdzą się we wnętrzach, gdzie światło jest często włączane i wyłączane (cykl włączeń ma bezpośredni wpływ na żywotność tradycyjnej żarówki).

Podsumowując, żarówka tradycyjna to dobre rozwiązanie dla osób, lubiących naturalne światło, którym nie będzie przeszkadzała jej częsta wymiana.

A może halogeny?

plusy i minusy żarówki halogenów

Żarówki halogenowe w porównaniu do tradycyjnych pobierają 30% mniej prądu przy jednakowej emisji światła. Co więcej, świecą dwa razy dłużej – żarówka tradycyjna średnio ma 1000 godzin żywotności, a halogenowa – 2000. Wśród istotnych zalet halogenów jest mały rozmiar żarówek – możemy je dostosować do wielu rozwiązań aranżacyjnych. Gdy mamy lampę ze ściemniaczem, należy zrezygnować z halogenów na korzyść pozostałych modeli – żarówki halogenowe nie potrafią się ściemniać. Należy pamiętać, że halogeny wkręcamy z pomocą ściereczki lub chusteczki – zostawione na żarówce tłuste ślady potrafią skrócić jej żywotność.  W sklepach znajdziemy żarówki halogenowe z napięciem 230V i żarówki o obniżonym napięciu (12V lub 24V). Te pierwsze mają mniejsza trwałość, a drugie nie mogą być stosowane bez transformatora.

Halogeny sprawdzą się w kuchni lub łazience, gdzie częste włączanie oświetlenia nie wpłynie na je trwałość oraz w miejscach, gdzie koniecznym jest zamontowanie oświetlenia o małych rozmiarach. Należy pamiętać, że mimo dłuższych godzin pracy, żarówki halogenowe nie są specjalnie energooszczędne i wydajne.

Światło LED – najlepszy wybór?

plusy i minusy światła LED

Żarówki LED to jedna z najnowszych propozycji na rynku wśród proponowanych rozwiązań. Diody ledowe nabierają na popularności ze względu na ich niezwykłą wydajność – mogą służyć w naszych domach i mieszkaniach nawet ponad 5 lat.  Porównując je do tradycyjnych i halogenowych żarówek – to 10 lub 5 razy dłuższa wydajność. A czy tak naprawdę chce się nam non stop wymieniać żarówki? Żarówki LED sprawdzą się w lampach, zawieszonych w mało dostępnych miejscach pod sufitem lub z zamkniętymi kloszami(plafony). Wśród zalet diod należy wspomnieć, że one są ekologiczne, ponieważ nie zawierają szkodliwych materiałów i w 100% nadają się do recyklingu. LEDy produkują mało ciepła, więc posłużą w roli żarówki do popularnych lamp z drewna lub tekstyliów oraz do pokoi dziecięcych. Kolejną zaletą światła ledowego jest możliwość manipulowania kolorem (system RGB) oraz intensywnością światła(opcja ściemniania).  A co złego można powiedzieć o diodach? Największą ich wadą jest zdecydowanie wysoka cena – musimy zapłacić więcej, żeby żarówka posłużyła nam dłużej. LEDy są wrażliwe na warunki zasilania i dość wysokie temperatury oraz mają gorsze parametry wskaźnika oddawania barw (w porównaniu do tradycyjnych i halogenowych żarówek).

Jaką żarówkę wybierzesz – tradycyjną, halogenową czy ledową? Wybór należy do Ciebie i zależy nie tylko od kwestii finansowej, ale i przeznaczenia żarówki.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *