Oszczędne oświetlenie – jakie lampy wybrać do domu?

jak dobrać lampę do wnętrza?
Jak dopasować kolor lampy do wnętrza?
Grudzień 13, 2017
nowoczesne i klasyczne lampy na biurko
Modne lampy na Twoje biurko – Top 10 lamp
Grudzień 23, 2017

Oszczędne oświetlenie – jakie lampy wybrać do domu?

jak oszczędzać na oświetleniu?

Kupowanie na promocjach, sprzedaż hurtowa, wyłapywanie tanich okazji internetowych – każdy z nas lubi oszczędzać i stara się znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie. A co w przypadku oświetlenia? Czy da się oszczędzić kupując inne żarówki albo rezygnując z ilości lamp, jednocześnie stawiając na jakość? Spróbujmy się dowiedzieć.

Wybieraj energooszczędne żarówki

energooszczędne żarówki do lamp

Większość z nas nadal korzysta z tradycyjnych żarówek. Jest to kwestia przyzwyczajenia, ponieważ od wielu lat mieliśmy je w swoich domach i mieszkaniach. Ale warto zastanowić się, czy jednak takie żarówki to naprawdę dobra opcja oświetleniowa. Tradycyjne żarówki większość energii elektrycznej przerabiają w ciepło, przez co dosyć mocno nagrzewają się i mają krótki czas pracy. Musi minąć chwila, zanim się rozbudzą i porządnie oświetlą wnętrze, więc szybciej wychodzą z użytku. Jakie są alternatywy żarówek klasycznych? Przede wszystkim to halogeny, świetlówki oraz diody LED. Halogeny i świetlówki mają zdecydowanie dłuższy czas pracy, ale faworytem wśród żarówek są diody LED.  Jedna lampka potrafi świecić nawet przez 5 lat! Nie musisz od razu biec do sklepu i kupować całe pudełko żarówek ledowych, ale zastanów się nad ich wymianą w miejscach, gdzie najczęściej korzystasz z oświetlenia – salon, kuchnia oraz ubikacja. Pamiętaj również o barwie światła i odpowiednim dopasowaniu mocy żarówki do potrzeb pomieszczenia. Im lepiej dopasujesz żarówkę, tym więcej oszczędzisz na oświetleniu.

Zalety oświetlenia LED:

oszczędne oświetlenie LED

– dłuższy czas pracy żarówki

– ekologiczność i brak szkodliwych dla środowiska substancji

– diody LED nagrzewają się mniej, niż klasyczna żarówka

– diody LED są małe, więc można je montować w ciężko dostępnych miejscach twojego domu lub mieszkania.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie domu lub mieszkania

jak dobrać lampy do domu lub mieszkania?

Zacznij myśleć o oświetleniu dużo wcześniej, najlepiej przy planowaniu mieszkania lub domu. Zastanów się, gdzie będziesz gotować, a gdzie spędzisz czas oglądając telewizję z rodziną. Te kwestie są bardzo ważne, dzięki nim uda Ci się ograniczyć ilość lamp i zmniejszyć spożywanie prądu. Montując główne oświetlenie do salonu czy kuchni, musisz też pomyśleć o dodatkowym – lampach stołowych, podłogowych oraz kinkietach. Nie do wszystkich czynności będziesz potrzebował perfekcyjnie oświetlonego wnętrza, do przykładu do czytania wystarczy Ci stylowa lampa podłogowa, która będzie pobierała dużo mniej prądu niż żyrandol na 6 żarówek.

Czujniki ruchu, wyłączanie światła w aplikacjach oraz inne nowoczesne rozwiązania

czujniki ruchu w lampach LED

Wśród nowoczesnych rozwiązań, które są proponowane na rynku europejskim jest kilka godnych uwagi pomysłów, dzięki którym uda Ci się oszczędzić. Przede wszystkim to czujniki ruchu, dzięki którym światło jest włączane tylko wtedy, kiedy ktoś przechodzi obok lamp. Następnym wynalazkiem jest opcja ściemniania światła, przy której jest pobierana zdecydowanie mniejsza ilość światła. No i ostatnim, niezwykle nowoczesnym pomysłem jest kierowanie naszym domem przez różne aplikacje – widzimy, gdzie jest włączone światło i możemy go wyłączyć znajdując się za 1000 kilometrów od domu.

Światło dzienne też ma znaczenie

jak oszczędzić na oświetleniu?

Im więcej światła dziennego wpada do twojego pokoju, tym rzadziej będziesz korzystał z oświetlenia domowego. Co więcej, w lecie możesz korzystać z darmowego źródła światła aż do późnego wieczoru, co jest naprawdę dużym atutem.

I na koniec, jedną z najlepszych metod na oszczędzanie światła jest jednak..pilnowanie samego siebie: wyłączaj światło za każdym razem jak wychodzisz z pokoju, nawet na chwilę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *