Wszystko, co musisz wiedzieć o barwie światła w twoim domu lub mieszkaniu

jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego?
Jak oświetlić pokój dziecięcy?
Październik 29, 2017
lampa stołowa do domu lub mieszkania
Lampy stołowe do domu lub mieszkania
Listopad 7, 2017

Wszystko, co musisz wiedzieć o barwie światła w twoim domu lub mieszkaniu

barwy światła w oświetleniu wnętrza

Wybierając żarówkę do salonu lub sypialni, nie zawsze zwracamy uwagę co jest napisane na opakowaniu. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że oznaczenie 6000K lub 960 na opakowaniu żarówki oznacza zimną barwę światła – we wnętrzu będziesz miał zimne, chłodne światło, zbliżone do niebieskiego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica pomiędzy zimną, ciepłą a neutralną barwą światła i czy da się wpłynąć  kolorem na Twoje samopoczucie?

Czym jest barwa światła?

Barwę światła określamy przez temperaturę barwową. Temperatura barwowa, z kolei, mierzona jest w jednostkach K – Kelwinach. Im mniejsza temperatura barwowa, tym bardziej ciepłe światło produkuje żarówka. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3600K, a zimne – powyżej 4800K.

2700-3600K – ciepła barwa światła

3700-4700K – neutralna barwa światła

4800-6500K – zimna barwa światła

Jakie są barwy światła?

Budzimy się ze wschodem słońca i kładziemy się spać późnym wieczorem. Czy kiedyś uświadamialiśmy sobie, że przez całą dobę otaczają nas różne barwy światła? W pokoju mamy ciepłą, żółtawą barwę, w pracy korzystamy z żarówek o zimnej barwie światłą, a gdy spojrzymy na jasne niebo, zobaczymy barwę nieba, która wynosi średnio około 10000K.

Jakie barwy światła możemy zobaczyć?

1600K – wschód i zachód słońca

2000K – barwa płomienia świeczki, bardzo ciepłe światło

2700-2800K – barwa światła bardzo ciepła

3200K – światło produkowane przez żarówkę tradycyjną, ciepła barwa

4000K – światło ciepłe o białej barwie

5000K – światło zimne o białej barwie

5500K – barwa światła dziennego, zimne światło

10000-15000K – barwa nieba, dwa razy większa od barwy światła dziennego

28000-30000K – barwa światła błyskawicy.

Jaką barwę światła wybrać?

Z pomocą oświetlenia możemy wpłynąć nie tylko na klimat wnętrza, ale i na swoją aktywność – odprężyć się po długim dniu w pracy, albo zmotywować się do działania.

Ciepła barwa światła –  do relaksu i odpoczynku.  Żarówki o ciepłej barwie światła warto wybrać do sypialni, salonu czy hallu. Oświetlenie o ciepłej barwie to idealna propozycja na spokojny klimat w mieszkaniu. Uważaj, bo ta barwa może wywoływać senność.

Neutralna barwa światła – kompromis pomiędzy zimną a neutralną barwą światła. Uniwersalna barwa nie tylko do prywatnych wnętrz, ale i przestrzeni komercyjnego użytku. Zaletą światła o barwie 4000K jest to, że ono jest naturalne i przyjemne do oczu.

Zimna barwa światła – pobudza do działania i aktywności. Oświetlenie o zimnej barwie światła należy wybierać do wnętrz, gdzie musimy dużo prasować – fizycznie bądź rozumowo. W tak oświetlonym pomieszczeniu łatwiej nam skupić się na wykonywanej czynności (biuro, siłownia, gabinet).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wskaźnik oddawania barw (Ra) – zapełnia odwzorowanie kolorów o różnych stopniach. Im większy wskaźnik oddawania barw, tym obserwowane przez nas przedmioty wyglądają bardziej realistycznie i naturalnie. Maksymalna wartość Ra to 100. Przy mniejszych wartościach wskaźnika oddawania barw może występować przekłamanie barwowe, szczególnie przy Ra 40 lub 20. Wybieraj oświetlenie z najwyższym wskaźnikiem oddawania barw, dzięki czemu wnętrze twojego domu będzie wyglądało naturalnie, bez przekłamania kolorystycznego.

Przedstawiamy poniżej wskaźnik oddawania barw:

20 – słabe oddawanie barw, wysoki stopień przekłamania kolorów

40 – umiarkowane odwzorowanie barw

60 – dobre odwzorowanie barw

80 – odwzorowanie barw na wysokim poziomie

100 – doskonale odwzorowanie barw

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *