Wszystko, co musisz wiedzieć o lampach wiszących

trendy w oświetleniu 2017-2018
Lampy i gorące trendy tej jesieni – złoto, miedź i mosiądz
Październik 20, 2017

Wszystko, co musisz wiedzieć o lampach wiszących

jak wybrać lampę wiszącą do wnętrza

Ciężko wyobrazić sobie dom, w którym nie wisi ani jedna lampa wisząca.  Górne oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, bez niego wnętrza stały by się ciemne i nieprzyjemne. Czy chcielibyśmy spędzać czas w półmroku? Raczej nie, ponieważ ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jaką rolę pełni taka lampa?

Lampa wisząca często pełni rolę oświetlenia ogólnego. Czyli jej zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza. Zależnie od metrażu i kształtu pokoju, może być to mała lampka lub duży żyrandol, a nawet kilka lamp wiszących obok siebie. Należy pamiętać, że lampę musimy dopasować nie tylko rozmiarem, ale i stylem do całego wnętrza. W nowoczesnych stylizacjach odnajdują się minimalistyczne, funkcjonalne, wielozadaniowe lampy, a we wnętrzach klasycznych liczy się  elegancja oraz efektowne zdobienia.

Jak wybrać lampę idealną?

na co zwracać uwagę przy wyborze lampy wiszącej

– Lampa musi pasować nie tylko do wystroju, ale i wymiarów wnętrza – do wysokich sufitów pasują lampy masywne, z długim kablem, a do niskich – z małym kloszem, wąskie i krótkie.  Do długich pokoi należy wybrać kilka lamp i zamontować je na całej długości. Gdy wnętrze ma nieregularny kształt, na przykład jest w kształcie litery L czy C, wystarczy wyznaczyć kilka głównych punktów i tam zamontować lampy.

– Zależnie od tego, co chcielibyśmy oświetlić w mieszkaniu – sufit, ściany czy jakąś konkretną powierzchnię, możemy wybrać lampę z zamkniętym kloszem, obrotowym oraz z możliwością regulacji ramion i długości kabla.

– Przy wyborze lampy należy zwrócić uwagę na dodatkowe opcję – posiadanie regulatora intensywności światła, rodzaj żarówki pasującej do lampy i możliwość jej wymiany. Niektóre lampy mają wbudowaną technologię LED, w innych możemy ściemniać intensywność światła, a część z nich nie ma regulowanego kabla.

– Również moc żarówki jest ważna. Wybierając lampę należy zwrócić uwagę na jej specyfikację techniczną. Niektóre lampy działają na technologii LED, do innych trzeba kupić żarówkę halogenową albo klasyczną.

E27, 1 x max 60W  – co oznacza ten wpis? Wskaźnik „E27” oznacza wielkość gwintu, czyli w tym wypadku jeden z najbardziej uniwersalnych gwintów E27, jedynka oznacza ilość żarówek, maksymalna moc której nie może przekroczyć 60W. G9 to żarówka halogenowa, a LED – ledowa.

Jaki mamy wybór?

jaką lampę wiszącą wybrać?

Lampy wiszące jednopunktowe  –   uniwersalne lampy nie tylko do salonu czy kuchni, ale i sypialni, hallu bądź gabinetu. Nie zajmują dużo miejsca, a ich wielkość można dostosować praktycznie do każdego rodzaju wnętrz. Popularne są lampy w kształcie kuli – matowe lub błyszczące, które odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach i śmiałych rozwiązaniach architektonicznych. Do łask ponownie wracają lampy w kolorach miedzi, mosiądzu, brązu, odnajdując się w stylizacjach industrialnych, rustykalnych, art deco oraz eklektycznych. W coraz większej ilości nowoczesnych wnętrz zobaczymy lampę wykonaną z naturalnych materiałów – betonu, drewna czy ptasich piór. Taki element dekoru przyciąga ku sobie wzrok i świetnie prezentuje się jako wyjątkowy akcent nowoczesnej aranżacji.

Lampy wiszące wielopunktowe  –  często  taka lampa ma więcej elementów niż jednopunktowa, więc daje dużo więcej  światła. Zaletą takiej lampy jest jej oryginalność  i wielofunkcyjność – wygląda zjawiskowo i przyciąga ku sobie wzrok. Lampa kilkupunktowa, zamontowana na środku salonu lub nad stolikiem kawowym uczyni wnętrze jasnym i bardziej przestronnym. W takim pokoju będzie się chciało spędzać każdą wolną chwilę, oglądając telewizję lub spotykając się ze znajomymi.

Lampa wisząca podłużna – idealnie rozwiązanie do przestronnych, długich wnętrz oraz oświetlenia poziomych powierzchni. Nadają się do montowania w jadalni nad stołem, nad blatem kuchennym oraz w podłużnych korytarzach. Kilka punktów światła równomiernie oświetlą każdą strefę, dzięki czemu uzyskamy efekt rozjaśnionego na całą długość wnętrza.

Żyrandole – o tej kategorii lamp należy pisać oddzielnie. Po części klasyczne lampy wiszące przeszły transformację i stały się bardziej nowoczesne i minimalistyczne. Mimo nowej osłony, lampy te nadal przyciągają uwagę swoim wyglądem i gustownie zaprojektowaną formą. Żyrandole zostały przeniesione  z salonów do sypialń, jadalń, gabinetów, a nawet łazienek!  Taka lampa to dobre rozwiązanie do wnętrz przestronnych, większych oraz ponadczasowo eleganckich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *