kolekcje lamp do domu lub mieszkania
Lampy jak siostry, siostry jak lampy – kolekcje lamp do twojego domu
Styczeń 7, 2018
oryginalna kuchnia w stylu retro
Urządzamy: Kuchnia w stylu retro
Styczeń 18, 2018

Wszystko, co musisz wiedzieć o montowaniu kinkietów

gdzie zamontować kinkiety?

Kinkiet to mała lampa o wielkich możliwościach. Może posłużyć nie tylko swoim wyglądem, ale i funkcjonalnością. Wybierz ją do salonu, sypialni czy kuchni i ciesz się delikatnym oświetleniem.

Kinkiet – do czego służy?

Kinkiet to lampa ścienna o małym lub średnim rozmiarze, która we wnętrzu wykonuje funkcję oświetlenia zadaniowego lub dekoracyjnego. Dosyć często montowana w polskich domach w łazience przy lustrze albo jako podświetlenie obrazów i zdjęć. Kinkiety jednak można spotkać nie tylko w wybranych miejscach. Lampa ścienna posłuży do oświetlenia łóżka w sypialni, wnęki w salonie, szafek kuchennych w kuchni oraz biurka w domowym biurze. Kinkiet posłuży pomocą wszędzie, gdzie nie ma możliwości zamontowania lampy wiszącej lub postawienia lampy stołowej czy podłogowej. Nie zajmuje dużo miejsca, ale jednak potrzebuje wyprowadzonego przewodu, żeby moc nie tylko zdobić wnętrze, ale też oświetlać.

Co musisz wiedzieć o montażu kinkietów:
  1. Kinkiety montuje się do ściany w miejscu wyprowadzonego przewodu. Najczęstszą metodą ich umiejscowienia jest montowanie lampy na kołki rozporowe.
  2. Kinkiety możemy montować pojedynczo lub w parze. Istnieje też opcją zamontowania ciągu lamp nad szafkami kuchennymi lub długim lustrem.
  3. Do małych pomieszczeń nie można montować dużych kinkietów ze względów estetycznych i praktycznych. Im większą przestrzeń chcesz oświetlić, tym większe lampy wybierz do montażu.
  4. Wybór oświetlenia często zależy od rodzaju wnętrza i wykonywanej funkcji. Do pokoi o niskim suficie wybierz kinkiety ze skierowanym ku górze światłem, dzięki czemu ściany będą wydawać się dłuższe. Kinkiety o zamkniętych czy przysłoniętych kloszach posłużą do pokoju dziecięcego i łazienki.
  5. Gdy wybierasz kinkiety kryształowe musisz wiedzieć, że ten rodzaj lampy będzie się nadawał do oświetlenia dekoracyjnego, a nie funkcjonalnego. Kryształy tworzą piękne wzory świetlne na ścianie, ale nie potrafią wystarczająco dobrze oświetlić wnętrze do wykonywania poszczególnych czynności.

Gdzie zamontować kinkiety?

W łazience kinkiety oświetlą przestrzeń przy lustrze. Zamontuj je po obu stronach szklanej tafli na wysokości około 1,5 m od podłogi. Najlepiej, żeby lampy świeciły na wysokości oczu. Przy zakupie przeczytaj informację techniczne i sprawdź, czy wybrany model posiada zaznaczenie IP, które równa się lub jest wyższe od IP44.

W sypialni kinkiety zamienią klasyczne lampy nocne. Zamontuj je na nad szafkami nocnymi przy łóżku na jednej wysokości. Gdy lubisz czytać książki albo pracować na laptopie w łóżku, możesz zdecydować się na kinkiety o ruchomym ramieniu.

W pokoju dziecięcym kinkiet może służyć za lampkę nocna lub lampę do nauki. Przy łóżku niemowlęcym zamontuj kinkiet z zamkniętym kloszem bądź skierowanym ku dołowi, żeby nie raziło oczu. Gdy dziecko podrośnie, kinkiet można zamienić na taki z ruchomym ramieniem – do czytania ulubionych książeczek przed snem.

Kinkiety w przedpokoju będą dopełnieniem do oświetlenia głównego. Możemy je zamontować przy lustrze albo oświetlić jeden z pięknych obrazów. Należy pamiętać, że kinkiety powinno się montować w odległości około 2m od siebie.

Kilka inspiracji na koniec:

montaż kinkietów w mieszkaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *